D. Krejčová: Na kulturní politiku radnice je smutný pohled

D. Krejčová: Na kulturní politiku radnice je smutný pohled

V Branickém divadle se koná technoparty a běžně se tu ruší představení. Budova Sigmy na Spořilově marně čeká na svoje využití. Kulturní centrum Novodvorská funguje výrazně pod svoje možnosti a v jeho sousedství nadále straší rozestavěné centrum Kosmos. Tak vypadá kulturní bilance současné koalice v Praze 4 po více než třech letech vládnutí. Dala jsem si práci a prošla všechny zápisy z jednání zastupitelstva od března 2015. Sociální demokraté interpelovali radu ve věci neuspokojivé situace v Branickém divadle celkem desetkrát. Jednou to byl i navržený bod mimořádného zastupitelstva (u kterého koalice znemožnila projednání neschválením programu). Toto téma se neobjevovalo náhodou.

Utajené výběrové řízení a neplacení honorářů

Nejdříve koalici trvalo jeden rok, než vůbec dokázala Branické divadlo pronajmout. Budova byla připravená k provozu v září 2015, přesto se první představení konalo až v listopadu 2016. Pronájem divadla probíhal dokonce natřikrát. Při prvním pokusu výběrová komise zamítla všechny uchazeče. Při druhém pokusu kulturní komise – poradní orgán rady – doporučila dva zájemce. Rada si nejdříve vybrala a pak za pár minut své rozhodnutí zase zrušila. (Muselo to být bouřlivé zasedání.) Třetí pokus probíhal už za zavřenými dveřmi, tedy bez kulturní komise a bez účasti veřejnosti. Výběrová komise měla tajné složení (skládala se z politiků koaličních stran a hnutí) a doporučila v létě 2016, v době dovolených, společnost BCD CZ. Už na začátku roku 2017 se ukázalo, že tato společnost dluží městské části několik desítek tisíc za pronájem Dominikánského dvora, kde provozovala tzv. letní scénu. Ale to ještě nic nebylo. Pak začali chodit na zastupitelstvo zástupci herců a agentur a obviňovali vedení divadla z nezaplacených honorářů a autorských poplatků. Loni v listopadu dokonce sama rada schválila materiál, kde konstatuje, že v divadle se konají jen asi čtyři představení měsíčně, přičemž na většinu z nich nemá vedení divadla autorská práva. (Mimochodem, tato zpráva je tajná, nebyla zveřejněna na webu radnice. Vzpomínáte si na volební heslo Trojkoalice „Vidět starostovi pod ruku“?) V pátek 4. května se v Branickém divadle ke zděšení místních obyvatel dokonce konala technoparty, která působila nadměrný hluk do ranních hodin.

Místo rozvoje jen drobečky

Situace v Kulturním centru Novodvorská je sice klidnější, ale rozhodně ne uspokojivá. Prostory tohoto zařízení často zejí prázdnotou. Naštěstí se tu aspoň pravidelně konají zájmové kroužky a zejména o víkendech větší akce. Webové stránky centra ale nefungují, jako poslední akce se tu propaguje debata o migraci z prosince 2017. O programu se dočtete prakticky jen v Tučňáku. Z hlediska kapacity má KCN rozhodně navíc. Jsem ráda, že tu aspoň zůstalo Divadlo Zvoneček, kterému velice fandím. Ale co se stane, až radnice začne řešit velkou stavbu Kosmosu v sousedním objektu? Neuteče nám toto divadlo, jak už hrozilo dřív? Nejhorší situace ale panuje ve kdysi oblíbeném zařízení Sigma na sídlišti Spořilov. Tam se totiž nepodařilo udržet, respektive najít nového nájemce. Vedení radnice navíc nebylo schopno technicky zajistit oddělení elektrické sítě informačního centra od zbytku objektu, což ještě víc znesnadňuje pronájem. Když to tak shrnu, tak v oblasti kultury v Praze 4 fungují především Fidlovačka, Divadlo na Jezerce a Dobeška. Jenže ty byly v dobrém stavu už v minulosti, za minulých starostů a koalic. Navíc Fidlovačka se rozvíjí hlavně díky soukromému kapitálu. Suma sumárum, dávám koalici na červnovém vysvědčení za kulturu – když přimhouřím oko – čtyři minus. Pokud si občané přejí změnu, mají možnost to ovlivnit v komunálních volbách.

Dominika Krejčová (ČSSD), zastupitelka MČ Praha 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>