J. Bodenlos: Parkovací zóny vznikly bez účasti opozice

J. Bodenlos: Parkovací zóny vznikly bez účasti opozice

Kdo držel v ruce minulé číslo Tučňáka, mohl zažít pořádný šok. Na obrovském prostoru, včetně titulní strany, zde vedení radnice halasně oznámilo veřejnosti definitivní zavedení zón placeného stání na významné části Prahy 4. Po několika článcích, které se na stejné téma objevovaly v Tučňáka i na webu radnice od roku 2015, nyní pan starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice / Zelení) oznámil i termín – červenec 2018 (ačkoliv původně hovořil o začátku roku 2017). Rád bych, aby si veřejnost uvědomila, že tento projekt si vedení radnice vyjednalo s hlavním městem Prahou bez účasti opozice a bez veřejného projednání na zastupitelstvu Prahy 4.

Veřejnost na jednání rady nemůže
Uvidíte starostovi pod ruku – to slibovala Trojkoalice před minulými komunálními volbami. V případě zón placeného stání jsme ale neviděli nic. Marně ČSSD prosazovala zařazení tohoto bodu na program zastupitelstva. Předseda našeho klubu Petr Horálek podal tento návrh na řádném zasedání už 9. listopadu 2016 a pak znovu 13. září 2017. V obou případech koalice nedovolila takto zásadní věc projednat (byť napoprvé se našli tři odvážlivci z řad koalice, kteří nás při hlasování podpořili). Rada městské části se přitom materiálem o zónách placeného stání v tomto funkčním období zabývala minimálně čtyřikrát: 26. srpna 2015, 10. února 2016, 9. března 2016 a 3. května 2017. Vtip je v tom, že ani veřejnost, ani opoziční zastupitelé nemají na zasedání rady přístup – na rozdíl od bývalého starosty Pavla Caldra.
Zónami placeného stání jsem se v minulosti rozsáhle zabýval jako zástupce starosty Prahy 4. Tehdy jsem považoval za samozřejmé, že takto zásadní materiál musí být předložen po projednání v radě také do zastupitelstva. Stalo se tak na konci roku 2012 (pro hlasovalo 40 zastupitelů z 45). Projekt však „zabila“ tehdejší pražská koalice ODS + TOP 09. Současní vládci naší radnice tvrdí, že tento projekt nadále platí, že bude použit jen s jistými drobnými úpravami, což považuji za lež, v lepším případě za výsměch. Navíc, za zpožděním, které se nabalilo na zavedení zón placeného stání na Praze 4, nestojí naschvály hlavního města, ale spory mezi Stranou zelených a ODS ve čtyřkové koalici.

Budeme připomínat sliby
Vlastně je to typické. Radnice si nasadila masku transparentního a veřejnosti naslouchajícího kamaráda, ale ve skutečnosti před lidmi hlasitě zabouchla dveře. Pan starosta se chlubí, že otevřel zasedání komisí veřejnosti (ve skutečnosti tak učinila ještě předchozí koalice hlasy jak Trojkoalice, tak ČSSD a TOP 09), přitom klíčová rozhodnutí se přesunula za zavřené dveře rady a kanceláří. Některé důležité komise se scházejí sporadicky. Například komise pro dopravu se loni i předloni sešla jen dvakrát, komise pro obnovu koupaliště Lhotka zasedala naposledy v květnu 2016. Další klíčové téma – regulace hazardu – se opět zakázalo zastupitelům k veřejné diskuzi. Ačkoliv si rada odhlasovala, že chce zachovat na Praze 4 sedm kasin, dnes se pan starosta chlubí, že prosadil nulovou toleranci vůči hazardu. (Návrh ve skutečnosti na hlavním městě podal Lukáš Kaucký z ČSSD.)
A co bude s dalšími sliby pana starosty vůči veřejnosti? Kdy se konečně začne mluvit o koncepci privatizace bytového fondu? Kdy bude zveřejňovat materiály do rady na internetu před jejím zasedáním? Kdy prosadí na Praze 4 jeden volební obvod, jak sliboval v minulých senátních volbách? A kdy prosadí zóny placeného stání na celém území Prahy 4, včetně Braníka a Hodkoviček, jak navrhoval na zastupitelstvu v roce 2012? Vážení občané, nenechte se prosím oklamat propagandou v Tučňáku.

Jiří Bodenlos, zastupitel ČSSD Praha 4

Článek vyšel v časopise Tučňák 03/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>