Postřehy ze zastupitelstva

Postřehy ze zastupitelstva

  1. Zastupitelé zrušili drtivou většinou hlasů výbor pro energetické úspory. K tomu kroku vyzývala opozice včetně ČSSD již dva roky (výbor vznikl v září 2015). Tímto automaticky zanikl výkon uvolněného (tj. na plný úvazek placeného) předsedy výboru. Tuto funkci od listopadu 2015 vykonával zastupitel Ivo Vaněk (STAN, původně zvolen za ANO), který se několik let vydával za honorárního konzula Sultanátu Omán. Předseda klubu ČSSD Petr Horálek podal během jednání návrh, podle kterého měl být výbor zrušen “z důvodu nulového přínosu pro rozvoj městské části po celou dobu své existence”. Pro takto formulované usnesení ale zvedla ruku jen opozice. Nakonec prošlo stručné usnesení o zrušení výboru. Provoz výboru přišel daňové poplatníky odhadem na 1.5 až 2 miliony Kč.
  2. Sociální demokracie navrhla jako samostatný bod programu Informaci o vývoji developerského projektu Rezidenční park KAVČÍ HORY. Jedná se o největší developerský projekt na území městské části, kdy má u parku Na Pankráci vzniknout pět téměř 70 metrů vysokých obytných domů. O novém vývoji jednala mimo jiné v pondělí 6. 11. komise pro územní rozvoj. Bohužel koalice většinou hlasů nedovolila, aby bod prošel. Veřejnost se aspoň tomuto tématu věnovala v rámci interpelací.
  3. Nemalá část doby zastupitelstva byla věnována situaci v Branickém divadle, a to navzdory skutečnosti, že koalice nedovolila, aby se jednalo o samostatný bod programu. Zastupitelka ČSSD Dominika Krejčová se v rámci interpelací zajímala, kolik představení bylo letos zrušeno. Předseda klubu Petr Horálek chtěl vědět, proč nebyl na kontrolní výbor k tomuto bodu pozván ředitel divadla Václav Čížkovský. Předsedkyně kontrolního výboru odpověděla, že každý má sledovat vyvěšený program komisí a výborů na internetu. Opoziční zastupitelé také připomněli, že nájemce divadla byl vybrán pouze radou, a to až na třetí pokus a bez zapojení kulturní komise. K tématu se vyjádřila i veřejnost v interpelacích.
  4. V rámci interpelací občanů vystoupil i člen ČSSD Michal Pícl, který se zeptal pana starosty, kdy budou v Podolí konečně zavedeny zóny placeného stání. Pan starosta Petr Štěpánek bohužel reagoval velmi popudlivě a místo konkrétní odpovědi drze prohlásil, že se fakticky jedná o interpelaci náměstka primátorky Petra Dolínka. Podle něj již radnice Prahy 4 vše odsouhlasila. Starosta odhadl zavedení zón na polovinu roku 2018 bez bližších podrobností. Ještě nedávno přitom uváděl začátek příštího roku (i to byl ale několikrát posunutý termín).
  5. Zastupitel ČSSD Karel Šplíchal požádal o výpis odměn ze společností 4-Majetková a 4-Energetická. Současně se zeptal pana starosty, zda je pravda, že spolupracuje s bývalým starostou Pavlem Horálkem (ex-ODS). Starosta Štěpánek odpověděl záporně.
  6. Předseda klubu ČSSD Petr Horálek interpeloval pana starostu Štěpánka, proč mají jednotlivé kluby různý prostor v rubrice Názory v (radnicí vydávaném) časopisu Tučňák. Chtěl vědět, kdo rozhodl, že tři ze čtyř názorových příspěvků musí být z koalice a jen jeden z opozice. Dále uvedl, že díky tomu například klub TOP 09 (10 zastupitelů) má v rubrice poloviční prostor proti klubu Čtyřka (2 zastupitelé). Upozornil, že redakční rada Tučňáka má pouze poradní hlas a o obsahu časopisu fakticky nerozhoduje. Kritizoval rovněž zrušení rubriky Anketa (opět bez rozhodnutí redakční radou), kterou v minulém funkčním období prosadila ČSSD.
  7. Program zastupitelstva předložený radou byl rekordně malý (pouhých osm bodů s minimem podbodů). Je to další důkaz, že vládnoucí koalice má stále menší sílu na řešení závažných problémů městské části

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>