Ptáme se radnice: Kdy a jak vyřešíte terasu Budějovická?

Ptáme se radnice: Kdy a jak vyřešíte terasu Budějovická?

Čtyřková radnice byla loni po mnoho měsíců odříznutá od metra. Během ledna 2018 totiž nechal jeden magistrátní odbor uzavřít terasu nad vestibulem stanice Budějovická z důvodu havarijního stavu a údajného bezprostředního nebezpečí. Cestující, kteří přijeli metrem, se tak na radnici mohli dostat jen oklikou – buď po okolních ulicích, nebo neméně složitě přes obchodní centrum DBK. Tento stav trval do poloviny října, kdy se druhý výstup z metra směrem k radnici po tlaku veřejnosti otevřel, byť v provizorních podmínkách. Průchod terasou po povrchu byl však nepřístupný až do poloviny prosince.

Zatím se jen slibuje

A jaká je dnešní situace? Terasa je na povrchu z východní části stále neprůchozí, ale ze západní (podél obchodního centra) otevřená. Vstup do metra se zúžil díky dodaným podpěrám. Nejenom samotná terasa, ale celý vestibul metra působí omšele a nevlídně. Když tál na ulicích sníh, tak zde regulérně pršelo skrz děravý strop. O tom, že celé místo potřebuje zásadní rekonstrukci, asi nepochybuje nikdo. Problémem jsou ale vlastnické vztahy. Terasa patří Hlavnímu městu Praze, ale je stavebně propojená s okolními budovami, které jsou zase ve vlastnictví soukromých osob. A dlouhé roky se zúčastněné strany nemohly dohodnout. Vedení Prahy dokonce loni ohlásilo, že terasu rovnou zbourá. Až letos v lednu došlo údajně k zásadnímu obratu.

Politici na pražské i čtyřkové radnici se pochlubili v médiích, že uzavřeli dohodu o spolupráci na opravě terasy. O náklady se podělí všechny zúčastněné strany. Ale chtěli jsme vědět přesnější informace. Právě proto vystoupil na únorovém zastupitelstvu Prahy 4 za pražskou sociální demokracii Petr Horálek a položil radním několik klíčových otázek. „Zeptal jsem se, zda bude Praha 4 jednou ze stran chystaného memoranda o spolupráci, kdy se terasa začne opravovat, kolik to bude stát přibližně peněz a kdy bude projekt hotový. Vzhledem k chlubivým výrokům pana zástupce starosty Lukáše Zichy na sociálních sítích jsem položil otázku, zda Praha 4 bude opravu rovněž financovat. Interpelace probíhaly právě uprostřed debaty o rozpočtu, takže mě zajímalo, z čeho by tyto náklady byly hrazeny,“ říká Petr Horálek, bývalý zastupitel Prahy 4.

Městská rada interpelace promlčela

A jaká byla reakce? „Čekal jsem aspoň stručnou odpověď. Buď od pana zástupce starosty Zichy, který má v kompetenci majetek, nebo od pana zástupce starosty Tibora Vansy zodpovědného za dopravu. Ale bohužel nikdo nechtěl promluvit na toto téma na mikrofon. Mám si počkat na písemnou odpověď,“ krčí rameny Petr Horálek. V jeho interpelaci se objevil i odkaz na usnesení zastupitelstva Prahy 4 z června 2011. Tehdy 37 zastupitelů požádalo Hlavní město Prahu o svěření pozemků nad stanicí metra Budějovická. Pouze kluby komunistů a Strany zelených předložený materiál nepodpořily. „Upozornil jsem pana zástupce starosty Zichu, že uvedené usnesení je stále platné. Logicky z toho plyne, že by měl dále vyjednávat s hlavním městem o správě dotčených pozemků. Potom by naše městská část měla přímý vliv na podobu a rozvoj této dopravně strategické lokality,“ doplňuje Petr Horálek.

Hlavně neprodávat terasu soukromníkovi

Na téma terasy nad stanicí metra Budějovická se objevila v únorovém čísle časopisu Tučňák ještě jedna zajímavá informace. Zatímco bývalé vedení Prahy striktně odmítalo terasu prodat, u dnešní koalice tato varianta pod stůl nepadla. „Varoval jsem v interpelaci před možností prodat jakýkoli nemovitý majetek nad stanicí metra Budějovická soukromým osobám,“ říká Petr Horálek a dodává: „V okamžiku, kdy samospráva není vlastníkem, tak ztrácí kontrolu. Varováním pro nás může být vestibul stanice metra Můstek na trati B. Tam se kvůli soukromému vlastníkovi jedné z přilehlých budov trvale uzavřel jeden výstup na povrch ze čtyř. Tohle by opravdu nebyla cesta správným směrem.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>