P. Horálek: Uzavření vestibulu metra Budějovická

P. Horálek: Uzavření vestibulu metra Budějovická

Přišlo to prý jako blesk z čistého nebe. Uprostřed ledna autorizovaný technik hlavního města Prahy zjistil při kontrolní prohlídce závažné poškození zastřešení jižního vestibulu stanice metra Budějovická. Následně příslušný magistrátní odbor údajně musel neprodleně terasu uzavřít z důvodu ochrany zdraví a životů lidí. Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek pak vyjádřil v tiskové zprávě rozhořčení, že o tom nebyl informován dopředu a požádal o co nejrychlejší provedení oprav a otevření pasáže. Nebo to bylo jinak?

O havarijním stavu zastřešení víme od roku 2010. Právě proto zastupitelstvo Prahy 4 v červnu 2011 požádalo hlavní město o svěření dotčených pozemků, aby naše radnice mohla přímo ovlivňovat rozvoj vestibulu metra. Z přítomných 40 zastupitelů hlasovalo 37 pro – pouze Strana zelených se zdržela, a to včetně dnešního starosty Petra Štěpánka. Podle zápisu ze schůze chtěli „zelení“ zastupitelé nejdříve uspořádat veřejnou debatu o tom, jaké plány a představy městská část s prostorem má. Od listopadu 2014 je ale pan starosta ve funkci. Co pro opravu pasáže od té doby udělal? Vždyť on je nejenom nejvyšším politickým zástupcem městské části, ale rovněž klíčovým člověkem ve vedení hlavního města – jako předseda koaličního klubu Trojkoalice má přístup na každé zasedání pražské rady.

Ono je snadné celý problém „odhodit“ na příslušného pražského radního odpovědného za nemovitý majetek (od roku 2010 to byli Alexandra Udženija z ODS, Jan Vašíček z TOP 09 a dnes Karel Grabein Procházka z Hnutí ANO 2011). Ale v komunální politice často platí, že co si městská část na hlavním městě nevybojuje, to pak ani nemá. Intenzivně ve mně sílí pocit, že ve věci stanice metra Budějovická současné vedení Prahy 4 minulé tři roky prospalo.

Ing. Petr Horálek,
předseda klubu zastupitelů ČSSD Praha 4

Zveřejněno 1. 3. 2018 v měsíčníku Vaše 4.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>