Odešel náš kamarád Erazim Kohák

Odešel náš kamarád Erazim Kohák

Jeho jméno znala celá republika. Jeho knihy vycházely i za oceánem. Profesor Erazim Kohák dlouhá léta patřil mezi aktivní členy sociální demokracie na Praze 4. Často se objevoval na politických a společenských akcích, neúnavně se zapojoval do debat a v roce 2004 kandidoval i do Senátu, přičemž se probojoval do druhého kola. V jeho pohledu na svět se kromě touhy po sociální spravedlnosti objevoval i důraz na ekologická témata nebo kritiku konzumní společnosti. Opakovaně se hlásil k odkazu první republiky. Do povědomí české veřejnosti se dostal i kritikou americké zahraniční politiky v období prezidentství George Bushe ml. V říjnu 2013 byl u příležitosti státního svátku oceněn Řádem T. G. Masaryka.

V sobotu 8. února 2020 nás navždy opustil ve věku 86 let. Zpráva o jeho skonu nás hluboce zasáhla, byť nebyla zcela překvapivá. Erazim se v posledních letech stáhl do soukromí. Poslední velkou ranou pro něj jistě bylo úmrtí jeho manželky Dorothy loni na jaře. Až do konce svého života ale zůstal přesvědčeným sociálním demokratem. A my jsme byli hrdí na to, že je jedním z nás. Děkujeme za chvíle, které jsme s ním mohli strávit. Na svého kamaráda Erazima Koháka nezapomeneme!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>